سرزمین خوبی ها

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1394/10/12/3967854_411.png

۱۸ مهرماه سال جاری، درست در روزهایی که تبلیغات زیادی علیه کشورمان پیرامون پذیرش برجام شکل گرفته بود و رسانه‌های غربی از فشار ایالات متحده برای متوقف کردن برنامه‌های دفاع موشکی کشورمان خبر می‌دادند، به یکباره آزمایش موشک عماد از سوی نیروهای مسلح کشورمان، آب سردی بر پیکر دستگاه‌های تبلیغاتی غرب ریخت...
به گزارش خبرنیمروز به نقل از جوان: ۱۸ مهرماه سال جاری، درست در روزهایی که تبلیغات زیادی علیه کشورمان پیرامون پذیرش برجام شکل گرفته بود و رسانه‌های غربی از فشار ایالات متحده برای متوقف کردن برنامه‌های دفاع موشکی کشورمان خبر می‌دادند، به یکباره آزمایش موشک عماد از سوی نیروهای مسلح کشورمان، آب سردی بر پیکر دستگاه‌های تبلیغاتی غرب ریخت؛ نسل جدیدی از موشک که امکانات بی‌نظیری مثل هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف را در اختیار نیروهای مسلح کشورمان قرار می‌داد. پس از این آزمایش موشکی بود که تبلیغات رسانه‌های غربی علیه کشورمان در خصوص برنامه موشکی افزایش چشمگیری یافت. استناد این رسانه‌ها به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بود که پس از برجام به تصویب این شورا رسید و در آن پیرامون محدود کردن توان موشکی کشورمان اشاره‌هایی صورت گرفته بود. بر این اساس، در ضمیمه B این قطعنامه، ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد محدودیت‌هایی را بر صنایع موشکی ایران اعمال کرده است. در بند ۳ ضمیمه B از ایران خواسته شده است تا هشت سال پس از پذیرش برجام، دست به هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی شده برای داشتن قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای از جمله شلیک موشک با استفاده از تکنولوژی این دست موشک‌های بالستیک نزند.

این در حالی بود که بلافاصله پس از صدور این قطعنامه در شورای امنیت، وزارت خارجه کشورمان طی بیانیه‌ای تأکید کرد که «جمهوری اسلامی ایران تدابیر لازم برای تقویت توانمندی‌های دفاعی خود به منظور حراست از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی خود در مقابل هرگونه تجاوز و همچنین مقابله با تهدید تروریسم در منطقه را ادامه خواهد داد. در این چارچوب، توانمندی‌های نظامی ایران از جمله موشک‌های بالستیک، منحصراً برای دفاع مشروع هستند. این تجهیزات برای قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند و بنابراین، خارج از حیطه یا صلاحیت قطعنامه شورای امنیت و پیوست‌های آن هستند.»  بیانیه‌ای که عملاً تصریح می‌کند که موضوع دستاوردهای موشکی کشورمان هیچ ارتباطی به معاهده برجام ندارد و تأکید جداگانه شورای امنیت بر توقف فعالیت‌ها پیرامون این بخش از توانمندی‌های کشورمان، ارتباطی به شورای امنیت ندارد.
درست پس از این وقایع بود که ایالات متحده همواره به دنبال فرصتی برای انتقام از ایران می‌گشت و کنگره این کشور در چندین نوبت عزم خود را برای تصویب تحریم‌هایی جدید علیه ایران به کار بست. این تحریم‌ها از موضوع «محدودیت‌ بر برنامه لغو روادید برای کسانی که به ایران سفر کرده‌اند» آغاز شد و حالا امریکا به دنبال اعمال تحریم‌هایی جدید علیه برنامه موشک‌های دوربرد ایران است؛ تحریم‌هایی که به موجب آن، ۱۲ شرکت و فرد در فهرست تحریم‌های جدید قرار می‌گیرند.
این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که پس از امضای معاهده برجام، جمهوری اسلامی ایران تمامی تلاش خود را برای اجرای بدون عیب و نقص مفاد این قرار داد به کاربسته اما به نظر می‌رسد که در طرف مقابل هیچ عزمی جدی برای عمل به این قرارداد به ویژه در امریکایی‌ها وجود ندارد. این موضوع در حالی است که رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای که به منظور تأیید مشروط اجرای برجام به دولت نوشتند، ‌تأکید کردند: « در سراسر دوره‌ هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند ۳ مصوبه‌ مجلس، اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعالیت‌های برجام را متوقف کند.»
واکنش رئیس‌جمهور
موضوع نقض تعهدات طرف‌های غربی تا آنجا پیش رفت که رئیس جمهور نیز به این روندی که ایالات متحده در پیش گرفته واکنش نشان داد و در نامه‌ای به وزیر دفاع خواستار آن شد که در صورت تکرار مداخله‌ها، برنامه جدید گسترش توان موشکی تدوین شود. رئیس جمهور در این نامه خطاب به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح آورده است: از آنجا که ظاهراً دولت امریکا در نظر دارد، در ادامه سیاست‌های خصمانه و دخالت نامشروع و غیرقانونی خود در زمینه حق تقویت قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران، اقدام به افزودن افراد و مؤسسات جدیدی در فهرست تحریم‌های ظالمانه قبلی نماید؛ لازم است در چارچوب سیاست‌های دفاعی مصوب، برنامه تولید انواع موشک‌های مورد نیاز نیروهای مسلح با سرعت و جدیت بیشتری ادامه یابد.
روحانی سپس تأکید کرده است: همچنین در صورت تکرار این‌گونه اقدامات غلط و مداخله‌جویانه از سوی امریکا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح موظف است با استفاده از کلیه امکانات، برنامه‌ریزی جدیدی را برای گسترش توانمندی‌های موشکی کشور، به‌عمل آورد. باید تأکید کنم که توانمندی‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران عامل ثبات و امنیت منطقه بوده و نه تنها تهدیدی علیه دیگران نیست، بلکه صرفاً برای پاسداری از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی کشور و مبارزه با پدیده شوم تروریسم و افراط و در جهت منافع مشترک منطقه‌ای و جهانی می‌باشد. روحانی در این نامه ادامه داده است: دولت جمهوری اسلامی ایران در طول مذاکرات هسته‌ای اعلام کرده است که هیچ‌گاه پیرامون قدرت دفاعی مشروع کشور و از جمله برنامه موشکی خود با کسی مذاکره ننموده، و با تأکید بر حق دفاع مشروع خویش، هیچ محدودیتی را در این حوزه نخواهد پذیرفت.
رئیس جمهور در پایان خطاب به وزیر دفاع می‌گوید: روشن است که برنامه موشکی ایران به‌هیچ‌وجه جزئی از برجام نبوده، که مقامات رسمی امریکایی نیز بر آن اذعان دارند. همان‌طور که بارها اعلام شده است سلاح هسته‌ای جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد و بنابراین توسعه و تولید موشک‌های بالستیک ایران که هیچ‌گاه برای قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند، به‌عنوان ابزاری مهم و متعارف برای دفاع از کشور با قدرت و صلابت ادامه خواهد یافت.
توسعه توان موشکی را با قدرت ادامه می‌دهیم
در همین حال سردار محمد دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم در پاسخ به نامه رئیس جمهور با تاکید بر اینکه توسعه توان موشکی را در چارچوب سیاست‌های دفاعی کشور با قدرت ادامه خواهیم داد خاطرنشان کرد که توان دفاعی ایران ضامن ثبات و امنیت منطقه است. سردار دهقان با تاکید بر اینکه «توسعه توان موشکی را در چارچوب سیاست‌های دفاعی کشور با قدرت ادامه خواهیم داد»، عنوان کرد که «توان موشکی و دفاعی ایران قابل مذاکره نیست.» وزیر دفاع در ادامه افزود: ملت و نیروهای مسلح بر اساس اراده و تصمیم خود بدون توجه به اظهارات یا اقدامات دیگران، تقویت اقتدار دفاعی خود را با به‌کارگیری تمام امکانات و منابع بومی به پیش خواهد برد. وزیر دفاع تصریح کرد که توان موشکی ایران هیچ‌گاه به عنوان موضوع مذاکره با طرف امریکایی نبوده و نخواهد بود و هیچ توقفی در برنامه طراحی و تولید موشک‌های بالستیک دفاعی به‌وجود نیامده است.
دهقان با اشاره به دستور اخیر روحانی، خاطرنشان کرد: با توجه به اقدامات خصمانه اخیر امریکا و تاکید ریاست محترم جمهوری، بر سرعت و گستردگی توان موشکی خود خواهیم افزود.
وی با تاکید بر اینکه «صنایع دفاعی کشور از توان فنی، انسانی و سازمانی قدرتمند برخوردار است»، افزود: متناسب با هر تهدیدی، تجهیزات و اقلام دفاعی را طراحی و تولید می‌کنیم و در اختیار نیروهای مسلح قدرتمندمان قرار می‌دهیم.
حتی یک روز از ارتقای توان موشکی غافل نبودیم
همچنین سردار سیدمسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح نیز در واکنش به تلاش‌های امریکایی‌ها برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به بهانه آزمایش‌های اخیر موشکی گفت: همانگونه که بارها از قبل اعلام شده بود برنامه گسترش توان دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی ایران ارتباطی به برجام نداشته و تلاش اخیر امریکایی‌ها نیز پرده‌ای از عمق کینه‌توزی آنها علیه نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران است. جزایری با بیان اینکه ما حتی یک روز از ارتقای توان و ظرفیت دفاعی و موشکی خود غافل نبوده‌ایم، تصریح کرد: ظرفیت‌های دفاعی به ویژه موشکی از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران بوده و نیروهای مسلح کشور براساس تدابیر مقام معظم فرماندهی کل قوا، امام خامنه‌ای، سیاست‌های خود را در این زمینه با قدرت و جدیت همچون گذشته دنبال می‌کنند.
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح تأکید کرد: ملت ایران به ویژه قوای مسلح توانمندی‌های دفاعی خود را بازدارنده و حافظ امنیت ملی دانسته و هرگز اجازه دخالت و دست‌‌اندازی بیگانگان به آن را نمی‌دهند.
امریکا برجام را نقض کرده است
هشت نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار اعلام موضع رسمی دولت دربرابر اقدامات ضدایرانی اخیر امریکا شدند. در این نامه که به امضای احمد توکلی، الیاس نادران، حسین نجابت، اسماعیل کوثری، احمد امیرآبادی، محمد دهقان، حسین حسین‌زاده بحرینی و محمدرضا آشتیانی رسیده، عنوان شده بر خود لازم می‌دانیم که به عنوان نمایندگان ملت از جنابعالی به عنوان عالی‌ترین‏ مقام‏ رسمی‏ کشور پس از مقام رهبری، به خاطر پاسخ قاطع، دقیق و حساب شده به اقدامات خصمانه جدید امریکا، طی دستور برای توسعه صنعت موشکی دفاعی، صمیمانه تشکر کنیم.  در ابتدای این نامه عنوان شده است: اولین نکته یادآوری هشدار مکرر رهبر بصیر و آگاه کشور در کنار زدن نقاب از چهره واقعی هیئت حاکمه امریکا است. اصرار به شناخت کینه‌ورزی و ستیزه‌جویی این حکومت سلطه طلب نسبت به ایران اسلامی و مردم با شرافت آن، دائما در سخنان ایشان تکرار شده است. در ادامه این نامه به آیه ۱۱۸ سوره آل‌عمران اشاره شده و آمده است: این حکومت مستکبر و سیاستمداران متکبرش، به رغم ظاهرسازی‌های معمول، در این ایام بار دیگر دشمنی خویش را آشکار کرده‌اند. از ماجرای بی‌اعتبار کردن روادید مسافران به ایران تا حکم به برداشت از حساب به ناحق بلوکه شده دولت ایران به اسم خسارت گروگانگیری سال ۱۳۵۸ و تحریم‌های تازه علیه ایران به تصویب کنگره و امضای رئیس‌جمهور امریکا نمونه‌های تازه کینه‌ورزی آنان است.
در بخش دیگری از این نامه آمده است: تصویب پرداخت خسارت به جاسوسان امریکایی، ۳۶ سال پس از قرارداد الجزایر که دولت وقت امریکا در این قرارداد، حق هرگونه ادعای مالی را علیه ایران، از اتباع خود سلب کرده است، مصداقی از عهدشکنی است و محتاج اقدامات حقوقی سریع وزارت خارجه و آگاه ساختن مردم از این گونه اقدامات است. این نامه تأکید می‌کند: مکرراً از مسئولان ذی‌ربط شنیده شده است که این اقدامات با برجام معارض است. باید موضع رسمی دولت در این باره سریعاً اعلام و توضیحات کافی در این زمینه به مردم داده شود و بدون فوت وقت اقدامات لازم در عرصه بین‌المللی صورت پذیرد و اگر احیاناً نقض برجام دانسته نمی‌شود، دولت دلایل خویش را آشکارا به ملت ارائه نماید. اگر نقض باشد، که چنین به نظر می‌رسد، و مقامات ایران بگویند ولی اقدامی انجام نشود، هم چوب را خورده‌ایم، هم پیاز را و هم پول را داده‌ایم.
برد موشک‌های ایران را فراتر از ۵ هزار کیلومتر ببرید
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، ضمن تشکر از توجه وی به گسترش و تقویت توان موشکی نیروهای مسلح عنوان کرده که ماهیت مداخله‌جویانه امریکا نشان داده است که در چنین مواردی جز با یک سیلی محکم نمی‌توان از منافع ملی کشور دفاع کرد.
رضایی در نامه خود ادامه داده است: همان‌طور که سیلی ۲۰هزار سانتریفیوژی، امریکایی‌ها را پای میز مذاکره کشاند و موجبات به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی کشورمان را فراهم ساخت، امیدوارم که با حمایت جنابعالی به‌زودی برد موشک‌های ایران نیز از مرز ۵هزار کیلومتر عبور کند. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به تجربه تاریخی ملت ایران که باید سیلی را با سیلی جواب داد اشاره کرده و نوشته است: تنها راه حضور مقتدرانه ما در روابط بین‌المللی مسیری است که حضرت امام (ره) در سیاست خارجی بنیان گذاشت و رهبر معظم انقلاب آن را پاسداری و با قوت ادامه دادند. بی‌تردید پس از رسیدن توان دفاعی ما به برد ۵ هزار کیلومتری که قادر خواهد بود اهدافی ازجمله جزیره دیه‌گو گارسیا، پایگاه هوایی امریکا در حمله به طبس، را تهدید کند امریکا از عملکرد خود پشیمان خواهد شد و درخواهد یافت که این‌گونه اقدامات، هیچ سودی در پی ندارد. رضایی در بخش دیگری از نامه خود تاکید می‌کند که امروز امریکای شکست‌خورده، به ترفندی نو روی آورده که بخشی از آن اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران است. پایین نگه‌داشتن قیمت نفت با کمک مزدوران خود در منطقه در طول ماه‌های آینده، یکی دیگر از برنامه‌های امریکاست. در پایان این نامه نیز آمده است: انتظار می‌رود با عنایت ویژه جنابعالی، هرچه زودتر، برنامه‌های اقتصاد مقاومتی اجرایی تا دیگربار به امریکا ثابت شود که ایران قادر است باوجود تحریم‌های ظالمانه، به اقتصادی توسعه‌یافته دست یابد.
منبع:http://www.fardanews.com
نوع مطلب : مهارت اقتصادی، 
برچسب ها : پاسخ موشکی ایران به تحریم‌های پسابرجام، پاسخ موشکی ایران، اعلام رئیس جمهور به افزایش توان موشکی، توان موشکی،
لینک های مرتبط :

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


آذر مهدی زاده
آموزگار دبستان شهید صابون پز 2آموزش و پرورش ناحیه 1 کرمانشاه
سوابق پرسش مهر
سوم کشوری مطالعه و تحقیق پرسش مهر ۸۳
سوم کشوری فیلم کوتاه پرسش مهر ۸۸
اول شهرستانی وبلاگ نویسی سال های ۹۰ تا ۹۵
اول استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۴
دوم استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۳
اول ناحیه ۱ وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۷
اول استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۷

مدیر وبلاگ : آذر مهدی زاده
نویسندگان
نظرسنجی
کدام مهارت در آموزش و پرورش باید در اولویت باشد؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سرزمین خوبی ها

حاتم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic