سرزمین خوبی ها

وزیر کشور در گفت‌وگوی ویژه خبری:

بوق‌های سیاسی داخل کشور نباید در میدان دشمن بازی کنند/با سازماندهی انتقال رای دهندگان برخورد می‌کنیم


رحمانی فضلی

رحمانی فضلی گفت: بوق‌های سیاسی داخل کشور نباید در میدان دشمن بازی کنند، همه این‌ها به مردم و به خصوص مسئولین هشدارباش است به طوری که مسئولین باید زمینه‌های نفوذ و تاثیرگذاری دشمن را در افکار عمومی از بین ببرند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره جزئیات برگزاری انتخابات هفتم اسفند به موضوع وضعیت حوزه‌های اجرایی اشاره کرد و گفت: در حوزه اجرایی با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی و اجرایی از جمله نیروی انتظامی و تدارکات و پشتیبانی، ثبت احوال هیچ مشکلی برای برگزاری انتخابات 7 اسفند نداریم و آمدگی کامل برای برگزاری آن وجود دارد. 


وی همچنین به مسائل امنیتی پیرامون انتخابات 7 اسفند اشاره کرد و افزود: تا امروز هیچ گزارش امنیتی که موجب نگرانی شود در هیچ جای کشور نبوده که این ناشی از نظم و انضباطی است که احزاب، گروه‌ها و دستگاههای امنیتی در روزهای اخیر داشته‌اند. 

رحمانی فضلی با بیان این که تعرفه‌های اخذ رای چاپ و به حوزه‌های انتخابیه و استان‌ها و شهرستان‌ها توزیع شده است، گفت: همه تعرفه‌ها به فرمانداران تحویل شده و علائم امنیتی زیادی گذاشته‌ایم که در این تعرفه‌ها امکان تقلب و تخلف در آن سخت است. به طوری که رنگ‌های متفاوت برای اولین بار برای تعرفه‌ها در نظر گرفته شده است؛ البته ملاحظات دیگری در هر مرحله در نظر گرفته شده است. امکان جابجایی تعرفه‌ها در استان‌ها وجود ندارد.

وزیرکشور با تاکید بر این که 52 هزار شعبه اخذ رای در کشور داریم، تصریح کرد: با توجه به برگزاری 2 انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی 4972 نفر با هم به رقابت می‌پردازند به طوری که برای هر صندلی در مجلس 17 نامزد برای رقابت داریم.

وی اضافه کرد: امسال برای تمام صندوق‌ها بازرس قرار داده‌ایم به طوری که قبلا 5 یا 10 شعبه دارای یک بازرس بود اما برای اولین بار و در جهت ارتقاء ضریب اطمینان، برای هر شعبه یک بازرس قرار داده‌ایم.

رحمانی فضلی تصریح کرد: براساس قانون همه نامزدهای انتخاباتی می‌توانند سر صندوق‌ها نماینده داشته باشند، البته در حوزه‌هایی مثل تهران که نامزدها زیاد است فهرست‌ها می‌توانند کاندیدا داشته باشند. 

وزیرکشور به حضور نیروهایی از آموزش و پرورش، بسیج و سپاه و ارگان‌های اجرایی دیگر برای اجرای انتخابات اشاره و تاکید کرد: این‌ها علاوه بر اعضای ستاد انتخابات وزارت کشور در اجرای انتخابات نقش دارند.

وی در ادامه اظهار داشت: برای اولین بار در تمام استان‌ها به صورت منطقه‌ای متصدیان اجرا و فرمانداران را آموزش داده‌ایم و پروسه آموزش تا زمان قبولی فرمانداران ادامه یافته است. 

رحمانی فضلی با تاکید بر این که معتمدین محلی در قالب هیئت‌های اجرایی فعال هستند و اجرای کل انتخابات را تا اخرین لحظه شمارش بر عهده دارند افزود: امیدواریم همه فعالیت‌ها برای برگزاری انتخابات به حضور پرشور مردم منجر شود، به هر حال همه آنهایی که توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شده‌اند می‌توانند رسالت نمایندگی مجلس را بر عهده بگیرند. 

وزیرکشور به ارزیابی‌ها درباره حضور مردم در انتخابات 7 اسفند اشاره و تاکید کرد: برخی حضور را 70 درصد مطرح می‌کنند که با توجه به تشویق رئیس جمهور برای حضور در انتخابات و با توجه به شرایط موجود نیازمند حضور پرشکوه مردم هستیم که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

وی میزان واجدان شرایط رای‌گیری در انتخابات را 55 میلیون نفر دانست، تصریح کرد: براساس براوردهایی که انجام داده‌ایم 3 میلیون رای اولی هستند و 10 درصد رای دهندگان را بانوان تشکیل می‌دهند که اینها نکات حائز اهمیتی است.

رحمانی فضلی همچنین به این مسئله نیز اشاره کرد: که هیچ حوزه انتخابیه چه برای مجلس شورای اسلامی و چه برای خبرگان رهبری در خارج از کشور نداریم.

وزیرکشور اضافه کرد: شورای نگهبان اعلام کرده که صلاحیت هیچ کس به تازگی تایید نشده است. 

وی همچنین به شرایط برگزاری انتخابات در روز جمعه 7 اسفند اشاره کرد و گفت: انتخابات از ساعت 8 صبح در روز جمعه شروع می‌شود که از مردم می‌خواهیم از اول وقت پای صندوق‌ها بیایند. حتی در شهرهای بزرگ مثل تهران از مردم می‌خواهیم که به لیست‌ها توجه کنند زیرا این کار باعث می‌شود که سرعت کار بالا برود، بهتر است برای این که در اخذ رای سرعت داده شود مردم لیست‌ها را که از قبل آماده کرده‌اند به همراه داشته باشند تا برای پیدا کردن اسامی دچار سردرگمی نگردند.

رحمانی‌ فضلی با بیان این که پیش‌بینی می‌کنیم صف‌های طولانی در این دوره از انتخابات ایجاد شود، گفت: نوشتن کد انتخاباتی برای کاندیداها الزامی نیست اما به دلیل تشابه اسمی، کدهای انتخاباتی کاندیداها کار شمارش را آسان می‌کند که باید رعایت شود. مردم حتما شماره ملی را هنگام رای گیری به همراه داشته باشند و داشتن کارت ملی الزامی نیست اما در هر صورت شناسنامه باید نزد واجدان شرایط باشد.

وزیرکشور اضافه کرد: در جاهایی که صندوق سیار در آنها می‌بریم، مدرک شناسایی غیر از شناسنامه برای اخذ رای مورد قبول نیست. 

وی همچنین درباره ساعت برگزاری انتخابات گفت: تلاش می‌کنیم بتوانیم در زمان تعیین شده 10 تا 12 ساعت انتخابات را به انجام برسانیم، البته در شهرستان‌ها با یک یا دو کاندیدا زودتر انتخابات پایان می‌یابد، اما در شهرهای بزرگ تا زمانی که مردم پای صندوق باشند تلاش می‌کنیم انتخابات ادامه یابد.

رحمانی فضلی حضور مردم در انتخابات و مشارکت را حق قانون‌شان دانست و تصریح کرد: از مردم می‌خواهیم که از این حق‌شان استفاده کنند زیرا آراء تعیین کننده است، اگر در تهران لطف کنند و لیستی رای دهند تمام نمایندگان در دور اول انتخاب می‌شوند به طوری که حتی نام 30 نفر کاندیدای مورد نظر را در اختیار داشته باشند که معطل نشوند.

وزیرکشور اضافه کرد: ثبت احوال برای ارائه شماره ملی به مردم آمادگی کامل دارد و اگر احیانا مشکل خاص شناسنامه‌ای که قابل حل باشد از سوی ثبت احوال رفع خواهد شد.

به گزارش تسنیم رحمانی فضلی همچنین درباره نحوه شمارش آرا در ستاد انتخابات کشور گفت: نظر ما در وزارت کشور این بود که انتخابات الکترونیکی باشد، اما شورای نگهبان با نرم‌افزار آن موافقت نکرد که شمارش آرا به صورت دستی انجام می‌شود.

وی با تاکید بر این که در تهران 8 میلیون نفر واجد شرایط داریم، گفت: تمهیدات لازم برای صیانت از آراء مردم در نظر گرفته شده تا شبهه‌ای ایجاد نشود.

وزیر کشور درباره برخی اظهار نظرها پیرامون تعطیلی مدارس در روز شنبه 8 اسفند گفت: همه مدارس مگر آن تعداد مدرسه‌ای که شعبه اخذ رای است، باز است؛ البته با آموزش و پرورش صحبت کرده‌ایم که اگر در مکان‌های جداگانه‌ای در داخل مدارس امکان شمارش آرا وجود داشته باشد، مدرسه تعطیل نشود؛ ما رضایت داریم که همه مدارس باز باشند و در صورت امکان 2 اتاق را فقط با اختیار مدرسه برای کار شمارش در نظر بگیرند.

رحمانی فضلی درباره احتمال برگزاری انتخابات مجلس در دور دوم تاکید کرد هنوز نمی‌توان درباره این که انتخابات مجلس به مرحله دوم می‌رسد یا خیر اظهار نظر کرد. حداقل کاندیداهای مجلس باید آراء 25 درصد کل آراء را  کسب کنند، احتمال امکان برگزاری انتخابات در دوره دوم برای مجلس خبرگان متصور نیست.

وی همچنین درباره احتمال زمان برگزاری انتخابات در دور دوم اضافه کرد: زمان برگزاری احتمالی دور دوم انتخابات مجلس با تایید شورای نگهبان است، احتمال دارد طبق سنوات گذشته دور دوم بعد از عید و در فروردین یا هفته اول اردیبهشت برگزار شود.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش درباره میزان تخلفات انتخاباتی در فضا مجازی، گفت: 700 مورد در فضای مجازی و نشریات تخلف داشتیم، 40 مورد از سایت‌های غیر مجاز تعطیل شدند و به برخی نیز تذکر داده‌ایم و برخی نیز که شامل تهمت و دروغ بود، پرونده‌شان به قوه قضاییه ارجاع شده است. هرکس تخلف کرده باشد آن را بررسی کرده و با آن برخورد می‌کنیم و تخلفات را به شورای نگهبان و قوه‌قضاییه ارائه خواهیم داد.

رحمانی فضلی  همچنین تاکید کرد واحد حقوقی وزارت کشور موظف شده است که تخلفات را بعد از انتخابات نیز بررسی کنند، تا این لحظه مشکل امنیتی خاصی در روند تبلیغات انتخاباتی نداشته‌ایم.

وی اضافه کرد: براساس قانون وزارت کشور موظف است هر نوع تخلفی را در رسانه‌ها و فضای مجازی پیگیری کند که دستورالعمل تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی نیز در این راستا صادر شده است.

وزیر کشور در پاسخ به این سوال که اینطور شایع شده که یکی از شبکه‌های اجتماعی در روزهای منتهی به انتخابات مسدود می‌شود، نظر شما در این مورد چیست؟ گفت: نیازی به بسته شدن شبکه‌های اجتماعی نداریم و هیچ شبکه اجتماعی بسته نمی‌شود، اما با هر شبکه‌ای که تخلف کند برخورد می‌کنیم و از طریق پلیس فتا نسبت به بستن آنها اقدام خواهیم کرد، کما این که مواردی نیز تاکنون داشته‌ایم.

رحمانی فضلی همچنین درباره این که گفته می‌شود قرار است افرادی سازمان‌دهی شده از شهره‌های دیگر به تهران آمده و در روز انتخابات به برخی کاندیداها رای دهند، اظهار داشت: سازمان‌دهی این افراد در این حجم که گفته می‌شود اتوبوسی به تهران می‌آیند کار سختی است، البته اگر همه افراد هم از شهرهای دیگر در تهران جمع شوند مشکلی نیست. برای انتخابات مجلس در دور اول هر کس هرکجا که باشد در روز انتخابات می‌تواند رای دهد و از نظر قانونی مشکلی نیست، اما اگر این‌ها سازمان‌دهی شده و هدف‌دار شده باشد تخلف است و ما با آن برخورد می‌کنیم.

وی در همین زمینه تاکید کرد: از فرمانداری‌ها هم خواسته‌ایم که اگر در شهرستانها مواردی مبنی بر انتقال برخی افراد به صورت سازماندهی شده به تهران برای روز انتخابات وجود دارد گزارش‌هایی را به ما ارائه کنند.

وزیر کشور با بیان این که تاکنون فضای سیاسی با نشاطی در انتخابات و تبلیغات داشته‌ایم اظهار داشت: به ما نامه می‌نویسند و می‌گویند که چرا در این دوره میتینگ و بحث‌های انتخاباتی در شهرهای کشور نداریم، فضای مجازی در این دوره از انتخابات نقش‌ آفرینی بالایی داشته‌اند.

رحمانی فضلی به مقایسه مشارکت مردم در انتخابات مجلس نهم اشاره و تصریح کرد: متوسط حضور مردم در دوره قبلی مجلس 45 درصد بوده که براساس نظرسنجی‌ها آمار 62 ، 60 و 55 درصد و حتی کف آن 48.5 درصد پیش‌بینی می‌شود که این بالاتر از میانگین دوره قبلی است.

وی با بیان این که شرایط کشور امروز نیازمند وحدت و همدلی است، گفت: ما از تحریم وارد مرحله رشد و توسعه اقتصادی شده‌ایم که تحقق این‌ها بدون حضور مردم در عرصه‌های مختلف و به خصوص انتخابات امکان‌پذیر نخواهد بود؛ باید توجه کنیم که مورد تحدید هستیم و توطئه‌های سیاسی در منطقه علیه ما وجوددارد و باید متوجه این واقعیت شویم و آنها را باور کنیم و در این شرایط منسجم‌تر و همدل‌تر باشیم.

وزیر کشور انتخابات را یک مرحله ثبات مجدد اقتدار ملی دانست و اظهار داشت: هر مجلسی به وجود بیاید باید برای موفقیت دولت ریل‌گذاری کند، دولتی موفق است که مجلس در ریل‌گذاری آن کمک کند. تفکیک قوا فقط برای حفظ استقلال کشور است.

رحمانی فضلی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به برخی اظهارات مداخله جویانه شبکه بی‌بی‌سی فارسی در انتخابات اشاره کرد و افزود: هیچکس در داخل طرفدار انگلیس نیست و شورای نگهبان این کاندیداها را تایید کرده و اینها از چندین کانال خارج شده‌اند و کانال‌های دیگری برای تایید پیشرو دارند. 

وی اضافه کرد: هر کدام از هشدارهای رهبر انقلاب باید ما را منسجم‌تر کند نه این که در تور جنگ روانی دشمن بیفتیم. دشمنان همیشه فکر می‌کنند و باورشان شده که کدخدای دنیا هستند در صورتی که رعیت هم نیستند و هر هدفی که داشته باشند برای خودشان است.

وزیر کشور اضافه کرد: بوق‌های سیاسی داخل کشور نباید در میدان دشمن بازی کنند، همه این‌ها به مردم و به خصوص مسئولین هشدارباش است به طوری که مسئولین باید زمینه‌های نفوذ و تاثیرگذاری دشمن را در افکار عمومی از بین ببرند.

رحمانی فضلی در ادامه به ارزیابی عملکرد رسانه‌ها و صدا و سیما در دوره تبلیغات انتخاباتی کاندیداها پرداخت و گفت: صدا  و سیما هم از نظر کمی فعالیت خوبی در برهه انتخابات داشته است و تلاش کرده که بی‌طرفی حفظ شود اما بعضی از موضوعات بوده که تلقی بی‌طرفی در بیرون را بر هم زده است و باید تلاش شود که این تلقی وجود نداشته باشد زیرا حساسیت‌های صدا و سیما بالاست و بیشتر باید دقت شود.

وی با تاکید بر این که صدا و سیما به عنوان رسانه ملی در این 3 - 4 روز گذشته در حوزه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات بیشتر کار کرده است، گفت: فردا و پس‌فردا کار صدا و سیما مهم‌تر است، انتظار داریم همه شبکه‌ها با ساختارها، قالب و محتوای خودشان و با هدف مشارکت حداکثری و حفظ آرامش و قبولی نتایج از سوی مردم و کاندیداها تلاش کنند.

وزیر کشور در پایان خاطر نشان کرد: بعد از روز رای‌گیری باید نتایج را همه قبول کنیم و رقابت‌ها را کنار گذاشته و برای سازندگی کشور تلاش کنیم که صدا و سیما در این بین می‌تواند نقش موثرتری ایفا کند.

نوع مطلب : مهارت اجتماعی، 
برچسب ها : انتخابات، انتخابات اسفند 94، مجلس دهم، امنیت انتخابات، صیانت از رای مردم، امانت داری وزارت کشور، انتخابات خبرگان،
لینک های مرتبط :

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


آذر مهدی زاده
آموزگار دبستان شهید صابون پز 2آموزش و پرورش ناحیه 1 کرمانشاه
سوابق پرسش مهر
سوم کشوری مطالعه و تحقیق پرسش مهر ۸۳
سوم کشوری فیلم کوتاه پرسش مهر ۸۸
اول شهرستانی وبلاگ نویسی سال های ۹۰ تا ۹۵
اول استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۴
دوم استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۳
اول ناحیه ۱ وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۷
اول استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۷

مدیر وبلاگ : آذر مهدی زاده
نویسندگان
نظرسنجی
کدام مهارت در آموزش و پرورش باید در اولویت باشد؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سرزمین خوبی ها

حاتم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات