سرزمین خوبی ها


پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در سایه تحریم های علمی و اقتصادی، اهمیت بیشتری می یابند و این خود برهانی بر بومی بودن دانش های کسب شده و تجهیزات ساخته شده است. در ادامه به معرفی برخی از افتخارات این عرصه می پردازیم.

ناوشکن جماران
ناوشكن جمهوری اسلامی «جماران»، بدون شك، مهم ترین دستاورد علمی، فنی و تحقیقاتی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و از مهم ترین پروژه-های اقتدارآفرین كشورمان است. ناو جماران، نخستین نمونه از کشتی‌های جنگی کلاس موج ساخت ایران است که به موشک‌های هدایت شونده دریابه‌دریا و دریابه‌هوا، اژدرانداز، توپ پدافندی، ابزار ناوبری الکترونیکی نوین و امکانات جنگ الکترونیک، مجهز است و در سال 1388 به ناوگان دریایی ارتش پیوسته است. این کشتی با طول 94 متر، ظرفیت 1420 تُن و سرعت 30 گره دریایی (56 کیلومتر در ساعت)، توانایی حمل 140 ملوان و حمل بالگرد و سوخت‌گیری آنها را دارد. به گفته رسانه‌های ایرانی، این کشتی در ایران با به کارگیری قطعات داخلی و خارجی و با همکاری 120 دانشگاه ایرانی، طراحی و ساخته شده‌است. موتور این کشتی، ساخت فرانسه است؛ اما به دلیل تحویل داده نشدن کامل گیربکس، شفت و پروانه، این قطعات با وجود دشواری، توسط متخصصین ایرانی ساخته شدند. همچنین این ناو، توانایی پذیرش یک فروند بالگرد از نوع بل ۲۱۲ ویا اس اچ-۳ سی کینگ را دارد.

هواناو یونس
هواناو یونس، ظرفیت حمل 26 سرنشین و 2 تن بار را دارد و سرعت این هواناو، 80 کیلومتر در ساعت و برد عملیاتی اش، 600 کیلومتر، بدون نیاز به سوخت گیری مجدد است.

رادار برد بلند مطلع الفجر2
رادار متحرك برد بلند مراقبت هوایی باند VHF، با تلاش محققان پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتی اصفهان، طراحی و ساخته شد. رادار برد بلند مراقبت هوایی باند VHF با نام «مطلع الفجر 2»، یك رادار متحرك تمام نیمه هادی است كه می تواند به طور مستقل و یا به عنوان بخشی از یك سامانه پدافندی، عملیات راداری را به انجام رساند. این رادار، یك رادار مدرن با پردازش كوهرنت و تماماً نیمه هادی است که قادر است اهداف هوایی را تا برد 480 كیلومتر و نیز اهداف با سطح پایین تر را آشكار سازی و ردگیری كند.

تانک ذوالفقار
تانک ذوالفقار، نوع بهینه سازی شده تانک روسی تی-72 است که با تجهیز به سیستم مدرن کنترل آتش، ضمن افزایش قدرت و قابلیت آفندی و پدافندی تانک فوق، توان مانور عملیاتی آن افزایش یافته است. گفتنی است که مهمات 125 میلیمتری تانک ذوالفقار، در داخل کشور تولید می شود.

سلاح زاویه زن
سلاحی کوچک و تپانچه ای با دوربین و صفحه نمایش است که از این طریق، اهداف را در زاویه های مختلف، شناسایی و مورد اصابت قرار می دهد.

ناوچه موشک انداز ذوالفقار
این شناور که به پیشرفته ترین تجهیزات الکترونیکی، مخابراتی و اپتیکی مجهز است، دارای سرعت و قدرت مانور قابل توجهی است و طراحی آن بر اساس شرایط آب و هوایی و ویژگی های منطقه خلیج فارس، انجام شده است.

زیردریایی السابحات
این زیر دریایی، از نوع مرطوب است و می تواند به راحتی تا نقاط نزدیک دشمن، عملیات مختلفی، مانند گشت شناسایی ،پیاده کردن تکاور ،حمل و نصب مین و هدایت توپخانه را انجام دهد.

زیردریایی غدیر
«غدیر»، شناوری است زیر سطحی و سبک که به صورت کاملاً بومی، در داخل کشور ساخته شده است. این زیر دریایی از قابلیت ناوبری در آب های کم عمق، برخوردار و به سیستم نوین پرتاب اژدر و شلیک موشک به طور همزمان، با دقت بالا در هدف گیری، مجهیز است. زیر دریایی غدیر در جابه جایی سریع نیرو، رهگیری دقیق و مسدود کردن راه های حمل و نقل شناورهای سطحی و زیر سطحی و شناسایی اهداف نظامی دشمن، کاربرد دارد. غدیر همچنین از قابلیت حمل نیروهای ویژه، قدرت مانور بالا، غوص سریع و پنهان شدن از دید رادار، برخوردار است و با کمترین تعداد خدمه، قابلیت عملیاتی دارد.

سلاح ملی خیبر
این سلاح که نخستین سلاح انفرادی ملی به شمار می آید، علاوه بر سه وضعیت شلیک ضامن، تک تیربار و رگبار، از سیستم جدید سه تیر نیز برخوردار است.

سلاح ملی زعاف (کلت کمری)
کلت کمری 9 میلی متری زعاف، با استفاده از فناوری پیشرفته، ویژه نیروهای نظامی و انتظامی، طراحی و ساخته شده است. این سلاح سبک، با عقب نشینی کوتاه کار می کند و مجهز به ماشه دو عمله، قفل اطمینان خودکار سوزن، اهرم مانع چخماق و اهرم بیرونی نگه دارنده کشویی مسلح کننده می باشد. وزن سبک، دقت زیاد، حداقل زمان عملکرد و تغذیه خودکار سلاح از خشاب، از دیگر ویژگی های کلت کمری زعاف به شمار می روند.

تندر 9 میلی متری سبک
تندر 9 میلی متری سبک ،نوعی مسلسل دستی است که می تواند 900 تیر را در هر دقیقه، با حداقل برد 100 و حداکثر برد 1250 متر، شلیک کند. سرعت اولیه شلیک توسط این مسلسل، 375 متر در ثانیه است.

بمب هوشمند 2000 پوندی قاصد
بمب هدایت شونده 2000 پوندی قاصد، یک مهمات دورایستا و توانمند است. قدرت تخریب بسیار بالا، هدف گیری و هدایت نقطه ای برضد اهدافی که در دید مستقیم خلبان قرار دارند، کنترل و هدایت خودکار بمب تا لحظه برخورد، عدم توانایی دشمن در ایجاد اختلال هدایت بمب(هدایت تصویری -پسیو) از ویژگی های مهم بمب هوشمند قاصد به شماره می روند. این بمب دارای قابلیت های دیگری، مانند شلیک از فاصله دور از دسترس پدافند دشمن و انهدام اهداف استراتژیک دشمن، با حداقل درگیری است.

پدافند هوایی 8 لول
سلاحی با 8 قبضه دوشکا در شرایط شلیک و نواخت تیر 400 تا 4800 تیر در دقیقه.

اژدر حوت
در سال 1385 و در رزمایش پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله، موشکی آزمایش شد که باعث حیرت بیش از پیش جامعه جهانی شد. ایران در این رزمایش، اژدری با سرعت 100 متر در ثانیه (360 کیلومتر در ساعت) را آزمایش کرد. موشک اندازهای این موشک، کاملاً رادار گریز بوده، از دید رادارهای دشمن، مخفی می مانند. توان رزمی این موشک، برابر با موشک VA-111 Shkval، ساخت روسیه است و تنها دو کشور ایران و روسیه، فناوری لازم را برای ساخت چنین موشک هایی به دست آورده اند. سرعت متوسط این موشک، 4 برابر اژدر معمولی زیر آبی است. این موشک با تولید حباب های بخار که از نوک دماغه و پوسته خود خارج می کند، لایه ای از گاز در اطراف خود شکل می دهد و بدین ترتیب خود را از تماس مستقیم با آب، دور می کند. این اژدر به طور کامل در ایران، صنعتی شده است وتولید آن، 100% بومی است.
این موشک، قابلیت پرتاب از روی شناور و یا زیردریایی را در عمق 100 متری دارد و با سرعتی حدود 50 نات (93 کیلومتر در ساعت)، کپسول پرتاب خود را ترک می کند و با فرو رفتن در آب و رسیدن به عمقی مناسب، موتور خود را روشن کرده، به سمت هدف، راهی می شود.

پی نوشت:
1. پیشرفت های نظامی ایران به دو بخش اصلی هوافضا و زمین-دریا تقسیم می شود که در این نوشتار تنها به بررسی پیشرفت های زمین-دریای این صنعت پرداخته شده است.
 


نوع مطلب :
برچسب ها : نگاهی کوتاه به برخی پیشرفت های نظامی جمهوری اسلامی ایران، توان نظامی، پیشرفت های نظامی ایران، قدرت ایران، توان نظامی ایران،
لینک های مرتبط :درباره وبلاگ


آذر مهدی زاده
آموزگار دبستان شهید صابون پز 2آموزش و پرورش ناحیه 1 کرمانشاه
سوابق پرسش مهر
سوم کشوری مطالعه و تحقیق پرسش مهر ۸۳
سوم کشوری فیلم کوتاه پرسش مهر ۸۸
اول شهرستانی وبلاگ نویسی سال های ۹۰ تا ۹۵
اول استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۴
دوم استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۳
اول ناحیه ۱ وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۷
اول استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۷

مدیر وبلاگ : آذر مهدی زاده
نویسندگان
نظرسنجی
کدام مهارت در آموزش و پرورش باید در اولویت باشد؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سرزمین خوبی ها

حاتم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic