سرزمین خوبی ها


فرمانده هوافضای سپاه:
موشک‌ها بر روی لانچر آماده پرتاب است/منتظر دستور فرمانده هستیم

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، تاکید کرد:موشک‌ها در بردهای مختلف در همه پایگاه‌ها بر روی پرتابگر (لانچر) سوار، آماده پرتاب و دست‌ها بر روی ماشه است و فقط منتظر دستور فرمانده معظم کل قوا هستیم.

سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای نخستین بار فقط به رسانه ملی اجازه تصویربرداری از یکی از پایگاه‌های موشکی این نیرو در دل کوه را داد.

وی در این بازدید اظهار داشت: موشک‌ها در بردهای مختلف در همه پایگاه‌ها بر روی پرتابگر (لانچر) سوار، آماده پرتاب و دست‌ها بر روی ماشه است و فقط منتظر دستور فرمانده معظم کل قوا هستیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: در مقابل جدید‌ترین و پیشرفته ترین نسل ماهواره‌ها و تجهیزات جاسوسی و تهاجمی دشمنان انقلاب اسلامی، کوچک‌ترین نگرانی نداریم.

سردار حاجی زاده با اشاره به طراحی وساخت انواع موشک‌های دوربرد، میان برد و کوتاه برد توسط متخصصان ایران اسلامی در وزارت دفاع و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: این نمونه‌ای از انبوه پایگاه‌های موشکی کشور می‌باشد و از سال آینده نسل جدید و پیشرفته موشک‌های دوربرد سوخت مایع و جامد جایگزین تولیدات فعلی خواهد شد.

وی گفت: آنها که دل خوش به گزینه‌های روی میز خود هستند، تنها نگاهی به گزینه‌های زیر میز سپاهیان اسلام بیاندازند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: توانایی و اقتدار ما، مانند کوه یخی است که بر آب شناور و تنها گوشه‌ای کوچک از آن روی آب عیان است.

سردار حاجی زاده تأکید کرد: به ملت ایران قول می‌دهم که کوچکترین تهدید و ناامنی از بیرون مرزها متوجه کشور نخواهد بود و مسئولان باید با قدرت تمام مقابل نفوذ دشمنان بایستند و هیچ سستی از خود نشان ندهند.

وی گفت: این عظمت و اقتدار موشکی که گوشه‌ای از آن را امروز جهان به چشم دید شرط لازم برای اقتدار کشور است، اما شرط کافی آن وحدت، یکدلی، ایستادگی و استکبارستیزی مردم و مسئولان است که می‌تواند تضمین کننده ثبات و امنیت کشور باشد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای ناامن از ثبات کامل برخوردار است گفت: این نتیجه تلاش شبانه روزی همه نیروی مسلح از سپاه، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی است و ملت ایران مطمئن باشد دشمن هیچ کاری از پیش نمی‌برد.

وی تأکید کرد: ایران آغاز کننده هیچ جنگی نیست اما اگر اشتباهی از بیگانه سربزند، پایگاه‌های موشکی از اعماق زمین مانند آتشفشان فوران می‌کند و این برای دشمن خانمان سوز است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان از برگزاری رزمایش گسترده در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 ----------------------------------

نخستین تصاویر از شهر موشکی سپاه پاسداران در دل کوه منتشر شد

برای نخستین بار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فقط به رسانه ملی اجازه تصویربرداری از یکی از پایگاه‌های موشکی در دل کوه را داد.

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

اخبار سیاسی - مهر،میزان

نوع مطلب :
برچسب ها : نخستین تصاویر از شهر موشکی ایران در اعماق 500 متری زمین، مرکز فرماندهی و کنترل منطقه پدافند هوایی جنوب غرب کشور افتتاح شد، توان نظامی، پیشرفت های نظامی ایران، قدرت ایران، توان نظامی ایران،
لینک های مرتبط :


علی سودی برادر سردار شهید تازه تفحص شده منصور سودی فرمانده اطلاعات عملیات تیپ انصار المهدی(عج) از لشکر 31 عاشورا است. علی سودی از غواص های عملیات کربلای 4 است. او تنها برادر شهید است که همرزمش نیز بوده و در برخی مناطق عملیاتی او را همراهی می‌کرده است. علی و منصور هر دو در یک لشکر خدمت می‌کردند یعنی لشکر 31 عاشورا اما در واحدهای متفاوت. علی سودی متولد سال 47 در گردان‌های رزمی حضور داشت. او بعد از گذراندن دوره های غواصی گردان، به عنوان غواص در عملیات های کربلای 4 و کربلای 5 هم شرکت داشت. علی سودی در همین رابطه به نقل خاطره‌ای از غواصان شهید کربلای پنج اشاره می‌کند و آن را چنین روایت می‌کند:
« یکی از تفریحات و سرگرمی‌های بچه‌های گردان در طول دوره آموزش غواصی، بازی شادی بود و بدین منوال می‌گذشت: نفری که گرگ بازی بود، وقتی در محوطه گردان بود، دستش را می‌زد به شانه یکی از بچه‌ها و... نفر بعدی هم همینطور ادامه پیدا می‌کرد. شب عملیات کربلای پنج بعد از نماز مغرب و عشاء با آن شور و حال خاص خودش، چشم همه بچه‌ها از گریه و مناجات پف کرده بود. اصغر باخواندن شعر برنامه عروسکی «هادی هدی» جو را عوض کرد خنده بر روی لب‌ها نقش بست. سپس نیم ساعتی استراحت کردیم و فرمان حرکت به طرف نقطه رهایی(کنار آب دشت شلمچه) صادر شد. حرکت کردیم و به نقطه مورد نظر رسیدیم و نشستیم و منتظر فرمان برای افتادن در آب ماندیم جواد محمدی را دیدم که در تاریکی به طرفمان می‌آمد و با لبخند دستش را گذاشت روی شانه من و گفت: «حالا گرگ تویی!» من هم بلافاصله دستم را گذاشتم روی شانه اصغر و گفتم: «تویی.» خنده‌ای کرد و گفت: «بمونه اون طرف.» منظورش را درست نفهمیدم و خیال کردم منظورش آن طرف آب است. بعد رو کرد به طرف من و گفت بیا دیده بوسی(خداحافظی) کنیم. با خودم گفتم که راست می‌گوید معلوم نیست تا چند لحظه دیگر چه کسی می‌ماند و چه کسی می‌رود؟
همدیگر را به آغوش کشیدیم و دیده بوسی کردیم. دوباره گفت بیا یک بار دیگه عوض قاسم دادا (قاسم محمدی که حدود بیست روز پیش شهید شده بود)دیده بوسی کنیم، بعدش دوباره گفت یکبار هم از طرف اکبر دادا(برادر شهیدش) و همینطور ادامه داد... حدودا 10 بار با هم دیده بوسی کردیم. سپس فرمان رفتن به داخل آب رسید و پشت سر هم در سکوت مطلق آرام وارد آب شدیم. اصغر جلوتر از من حرکت می‌کرد و من پشت سرش بودم. تصادفا آن شب مهتابی بود و احتمال اینکه عراقی‌ها متوجه حضور بچه‌ها در آب شوند، زیاد بود و در آن سکوت اسرار آمیز شب غیر از زمزمه آهسته آیه «و جعلنا من بین ایدیهم سدا و من خلفهم سدا فاغشیناهم فهم لا یبصرون...» و ذکر بچه‌ها هیچ صدایی نبود. البته در هر 10 دقیقه صدای تیربار عراقی‌ها که به صورت ایزایی و بی‌هدف شلیک می‌شد سکوت را می‌شکست. تا اینکه حدود ساعت 11 شب به کنار موانع دشمن رسیدیم که شامل: سیم خاردارهای حلقوی و میله‌های خورشیدی و انواع مین‌ها بود، رسیدیم منتظر باز شدن معبر توسط تخریبچی‌ها به حالت نیم خیز داخل آب نشسته بودیم. لحظاتی که قابل وصف نیست. اضطراب و شوق و ... همه در هم آمیخته بود.
تا اینکه شلیک چند منور پشت سر هم فضا را به گونه دیگری رقم زد و عراقی‌ها متوجه حضور ما در پشت سیم خاردارها شده بود. دیگر هرچه تیربار و شلیک دو لول ضد هوایی و دوشکا بود، به طرف بچه‌ها متمرکز شد و واقعا مثل باران گلوله می‌بارید. زیر نور قرمز و زرد منورها شاهد اصابت گلوله‌ها به سر و گردن بچه‌ها بودم. روی آب کاملا از خون بچه‌ها سرخ شده بود. حالا به صدای تیربارها، صدای اصابت گلوله‌ها به تن و سر بچه‌ها و سطح آب هم اضافه شده بود. جلوتر یکی داد زد: «آر پی جی زن تیربار را خاموش کن!» نفر جلویی اصغر آرپی جی زن بود که موشک آرپی جی‌اش به کوله پشتی‌اش گیر کرده بود. اصغر داشت به او کمک می‌کرد. گفتم: «اصغر ولش کن برویم جلو!» حتی فرصت جواب هم پیدا نکرد. یکدفعه دیدم اصغر به پشت افتاد در بغلم. ناباورانه از آب بلندش کردم و دیدم آرام چشم‌هایش را بسته است، نگاه کردم دیدم گلوله از پشت سر از یک طرف خورده و از طرف دیگر در آمده است. در همین لحظه صدای رضاچمنی رو شنیدم که داد زد :«علی ، اصغر ! بیایید...»( قبل از افتادن به آب قرار گذاشته بودیم آن طرف آب با هم باشیم) داد زدم داریم می‌آییم. ولی دیگر از ایشان هم جوابی نیامد... هم علی و هم اصغر شهید شدند اما من زنده ماندم.»

منبع : تسنیم

نوع مطلب :
برچسب ها : خاطرات شهدا، شهید تفحص شده، شهدای غواص، منصور سودی، علی سودی، کربلای 4، کربلای 5،
لینک های مرتبط :

دوشنبه 13 مهر 1394 :: نویسنده : آذر مهدی زاده


یک نقاش لهستانی با دیدن این عکس دود در آسمان یمن(به خاطر بمباران) این طراحی را کشید و میلیونها نفر را مثاثر کرد
نوع مطلب :
برچسب ها : کودکان یمن، یمن، آسمان یمن، بمباران یمن، نقاش لهستانی، تجسم بمباران یمن، دود در آسمان یمن،
لینک های مرتبط :

به گزارش ایلنا،در بیانیه بعثه مقام معظم رهبری آمده است:

وَمَن یَخْرُجْ مِن بَیْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَی اللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَی اللَّهِ
(النساء – 100)با عرض تسلیت به ساحت مقدس حضرت بقیة الله الاعظم (عج) و نیز به رهبر دلسوخته و داغدارمان حضرت آیت الله العظمی خامنه­ ای و به پیشگاه ملت شریف و بزرگ ایران و خانواده‌های تمامی جان ­باختگان فاجعه غمبار منا، از آنجا که با گذشت هفت روز از این واقعه تأسف­ بار و جستجوی بی­ وقفه و شبانه روزی تمامی بیمارستان­ها و مراکز درمانی در شهرهای مکه، جده و طائف و مناطق منا و عرفات، وضعیت مصدومان و مجروحان این حادثه دردناک کاملاً مشخص و اعلام شده است، با کمال تأثر و تألمی عمیق بدین­وسیله تعداد حجاج عزیز ایرانی که در حال احرام و انجام مناسک حج در منا به آسمان پر کشیده و ملتی را عزادار نمودند 464 نفر اعلام می­ شود.

بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که خود سخت در ماتم از دست دادن این عزیزانند، به خانواده­ های داغدار حاجیان عروج کرده به ملکوت مجدداً تسلیت گفته و با همه­ توان تلاش می­ کنند با بکارگیری تمامی ظرفیت­ ها نسبت به بازگرداندن اجساد مطهر این عزیزان به آغوش میهن هرچه سریع­ تر اقدام نمایند.

روابط عمومی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت.

نوع مطلب :
برچسب ها : بیانیه تسلیت بعثه مقام معظم رهبری برای جان باختگان منا، فاجعه منا، جانباختگان منا، حادثه منا، حج 94،
لینک های مرتبط :

دوشنبه 13 مهر 1394 :: نویسنده : آذر مهدی زاده

یه روز یه ترکه....

 

یه روز یه ترکه میره سبزی فروشی تا کاهو بخره و عوض اینکه کاهوهای خوب رو سوا کنه همه ی کاهوهای نا مرغوب و سوا میکنه. ازش میپرسن چرا این کار رو میکنی میگه: صاحب سبزی فروشی پیرمرد فقیری هست که مردم همه ی کاهوهای خوب رو می برند و این کاهوها روی دست او می مونند و من به خاطر این که کمکی به او بکنم این کارو می کنم. اما می خوام هم آبرویش محفوظ بماند و هم به گرفتن مال بلا عوض عادت نكند! اینها رو هم میشه خورد... این ترکه کسی نبود جز:عارف بزرگ آیت الله سید علی قاضی طباطبایی تبریزی

 

 

به راستی این ماجرایی که خواندید چند بار در زندگی روزمره من و شما اتفاق افتاده است؟ اصلا موقع خرید کردن و یا هر اتفاق دیگری به فکر این موضوع هستیم؟!ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : یه روز یه ترکه، یه روز یه لره، جک ساختن، نمسخر قومیت ها، اقوام ایرانی، ایرانیان سرافراز، تعطیل کردن چک ساختن برای اقوام ایرانی،
لینک های مرتبط :

یکشنبه 12 مهر 1394 :: نویسنده : آذر مهدی زاده

فلسفه مورچه

فلسفه مورچه دارای 4 قسمت است:

* اولین بخش آن این است:
"مورچه ها هرگز تسلیم نمی شوند"
فلسفه خوبی است، اگر آنها به سمتی پیش بروند و شما سعی کنید متوقف شان کنید به دنبال راه دیگری می گردند . بالا می روند، پایین می روند، دور می زنند.
آنها به جستجوی خود برای یافتن راه دیگر ادامه می دهند.
چه فلسفه کارآمدی ؛ هرگز از جست و جوی راهی که تو را به مقصد مورد نظر می رساند دست نکش.

* بخش دوم این است:
" مورچه ها کل تابستان را زمستانی می اندیشند "
این نگرش مهمی است.نمی توان اینقدر ساده لوح بود که گمان کرد تابستان برای همیشه ماندگار است . پس مورچه ها وسط تابستان در حال جمع آوری غذای زمستانشان هستند .
آینده نگری اصل مهمی است و باید در تابستان فکر طوفان را هم کرد . باید همچنان که از آفتاب و شن لذت می برید به فکر سنگ و صخره هم باشید.

* سومین بخش از فلسفه مورچه این است:
 "مورچه ها کل زمستان رامثبت می اندیشند "
 این هم مهم است . در طول زمستان مورچه ها به خود یادآور می شوند که این دوران زیاد طول نمی کشد ؛ به زودی از اینجا بیرون خواهیم رفت . و در اولین روز گرم ، مورچه هابیرون می آیند . اگر دوباره سرد شد آنها برمی گردند زیر ، ولی باز در اولین روز گرم بیرون می آیند . آنها برای بیرون آمدن نمی توانند زیاد منتظر بمانند.

و اما......
* آخرین بخش از فلسفه مورچه:
 یک مورچه در تابستان چه قدر برای زمستان خود جمع می کند؟
هر چه قدر که در توانش باشد .
چه فلسفه باور نکردنی ای ، فلسفه : "هر چه قدر در توانایی ات است."

فلسفه فوق العاده ای ست که هرگز :
1. تسلیم نشوی ،
2. آینده را ببینی ،
3. مثبت بمانی ،
4. همه تلاشت را بکنی.http://s6.picofile.com/file/8215520100/fire_ant_control_products_large.jpg


نوع مطلب :
برچسب ها : فلسفه مورچه، مورچه، درس هایی از مورچه، تسلیم نشدن، آینده نگری، مثبت اندیشی، قدرت و نیرو،
لینک های مرتبط :

ارتقای وضعیت بانک‌ها در شرایط پساتحریم

مدیرعامل بانک ملی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 90 درصد تامین مالی کشور در اختیار بانک‌هاست که این میزان باید به زیر 50 درصد کاهش یابد، از ارتقای وضعیت بانک‌ها در شرایط پساتحریم خبر داد.
ادامه مطلب


نوع مطلب : مهارت ارتباطی، 
برچسب ها : دوران پسا تحریم، پسا تحریم، ارتقای وضعیت بانک‌ها در شرایط پساتحریم، ارتقای وضعیت بانک‌ها، بازار بورس، بورس بانک ها،
لینک های مرتبط :

جمعه 10 مهر 1394 :: نویسنده : آذر مهدی زاده
دنیای اقتصاد: پروفسور محمدهاشم پسران با بررسی شرایط اقتصاد ایران پس از لغو تحریم‌ها، نسبت به احتمال انحراف از مسیر اصلی اصلاحات اقتصادی هشدار داد. این اقتصاددان سرشناس ایرانی با بیان اینکه با لغو تحریم‌ها نباید صرفا به درآمدهای حاصل از فروش نفت و آزادسازی منابع بلوکه شده در خارج از کشور تکیه شود، تاکید کرد اصلاحات اقتصادی باید در صدر سیاست‌های دولت قرار گیرد؛ در غیر این صورت توسعه اقتصادی کشور یا ممکن نخواهد بود یا اگر رشدی صورت گیرد، کوتاه‌مدت است.
ادامه مطلب


نوع مطلب : مهارت ارتباطی، 
برچسب ها : پسا تحریم، دوران پسا تحریم، اصلاحات اقتصادی، تکیه اقتصاد بر صادرات غیرنفتی، ضرورت کاهش نرخ سود واقعی، اثر تحریم‌ها بر سرمایه‌گذاری و تولید، «قیمت نفت»،
لینک های مرتبط :

جمعه 10 مهر 1394 :: نویسنده : آذر مهدی زاده
 
گردشگری به دلیل گستره‌ی آن در سطح کشوری و بین‌المللی به عنوان بزرگترین عرصه‌ی فعالیت اقتصادی و اجتماعی پس از صنایع نفت، خودرو سازی و غذایی، تعدد واحدهای مرتبط، و قابلیت استاندارد پذیری محصولات گوناگون آن، از حدود دو دهه پیش در جهان، در زمره صنعت طبقه بندی شده است.

نوع مطلب : مهارت آموزشی، مهارت صنعتی، 
برچسب ها : گردشگری، مسعود سلطانی فر، روابط بین المللی، توسعه اقتصادی، صنعت گردشگری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، پسا تحریم،
لینک های مرتبط :


 

آیه تبلیغ در شان امیر المومنین حضرت امام علی علیه السلام , اولین ولیِّ خدا.  

 

یا أَیُّهَـا الـرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْكَ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَـلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَـهُ وَ اللَّهُ یَعْصِمُكَ مِنَ النَّـاسِ إِنَّ اللَّهَ لا یَهْـدِی الْقَـوْمَ الْكافِرین.‏" ( سوره مائده / 67 )

 

ای پیامبر! آن چه  از جانب پروردگارت برتو نازل شده است  ابلاغ کن و اگر چنین نکنی ، رسالتش را انجام نداده ای  و خدا تو را از گزند مردم نگاه می‌دارد.  خداوند کافران را هدایت نمی‌کند . 

این آیه روز هجدهم ذى الحجّة سال حجّة الوداع ( سال دهم هجرت ) نازل شد ، پس از آنكه پیامبر اکرم صلى اللّه علیه و آله و سلم  به غدیر خم رسید جبرئیل در ساعت پنجم همان  روز  بر آن حضرت فرود آمد و گفت : یا محمّد صلى اللّه علیه و آله و سلم همانا خداى متعال بر تو درود می فرستد و می فرماید :

" اى فرستاده خدا ، آنچه را (كه درباره على علیه السّلام) از جانب پروردگارت به تو نازل شده ابلاغ كن  و اگر این امر را اجرا ننمایى ، رسالت خود را انجام نداده‏اى . . . "

در این هنگام پیشروان آن كاروان بزرگ كه تعداد آنها یكصد هزار یا بیشتر بود نزدیك جحفه رسیده بودند پیامبر صلى اللّه علیه و آله و سلم دستور داد آنهایی را که جلوتر رفته اند بازگردانند و آنهایی را که عقب تر هستند در جای خود متوقف سازند تا على علیه السّلام را در میان آن گروه آشكار سازد و آنچه را كه خداوند متعال درباره او نازل فرموده به آنها ابلاغ نماید . جبرئیل آن حضرت را آگاه ساخت ، كه خداوند او را  ( از مکر بدخواهان ) حفظ فرموده . [1]

محدّثان صدر اسلام معتقدند که آیه تبلیغ در شأن امیرالمومنین , حضرت علی علیه السلام نازل شده است . همچنین روایات زیادی در منابع شیعه و سنی وجود دارد که تواتر این روایات جای هرگونه شک را از بین می برد . در اینجا به چند مورد اشاره می گردد. 

1 - شیخ جلال الدین سیوطی عالم بزرگ سنی مذهب می گوید: 

أخرج ابن مردویه ، و الخطیب ، و ابن عساكر ، عن أبی هریرة ، قال : لَمّا كانَ یوم غدیرُ خمّ ،  وَ هوَ یَومُ ثمانی عَشَر ذی الحجّة

، قال النّبیّ صلّى اللّه علیه و آله و سلم : " من كنت مولاه فعلیّ مولاه " فأنزل اللّه : " الْیَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِینَكُم‏ . "

ابن مردویه از خطیب از ابن عساکر از ابی هریره نقل می کند: در روز غدیر خم که هجدهم ماه ذی الحجه بود رسول خدا صلی

الله علیه و آله و سلم فرمود : " من کنت مولاه فعلی مولاه. " سپس خداوند این آیه را نازل کرد: " الْیَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِینَكُم‏ ." [2]

2 - فخر رازی ، از بزرگان اهل سنت ، در تفسیر آیه تبلیغ می گوید:

نزلت الآیة فی فضل علیّ و لمّا نزلت هذه الآیة أخذ بیده و قال : "من كنتُ مولاه فعلیٌّ مولاه ، اللّهمّ والِ من والاه ، و عادِ من

عاداه. فلقیه عمر فقال : هنیئاً لك یا ابن أبی طالب ، أصبحت مولای و مولى كلِّ مؤمن و مؤمنة. و هو قول ابن عبّاس ، و البراء

بن عازب ، و محمد بن علیّ . آیه مزبور در فضل على علیه السّلام نازل شده و چون آیه نازل شد پیامبـر صلى اللّه علیه و آله

و سلم دست او ( على علیه السّلام ) را گرفت و فرمود : "من كنت مولاه فعلى مولاه ، اللهم وال من والاه ، و عاد من عاداه "

پس از آن " عمر " او را ملاقات كرد و گفت : گوارا باد بتو اى پسر ابى طالب ، مولاى من و مولاى هر مرد و زن مؤمن گردیدی

، و این قول ابن عباس و براء بن عازب و محمّد بن على است . [3]

3-بدرالدین ابن عینى حنفى در كتاب عمدة القارى در شرح صحیح بخارى‏ می گوید: 

قال أبو جعفر محمد بن علیّ بن الحسین: " معناه بلِّغ ما أُنزِلَ إلَیكَ من ربِّك فی فضلِ علیِّ بن أبی طالب رضى الله عنه ، فلمّا

نزلت هذه الآیة أخذ بید علیٍّ ، و قال : من كنتُ مولاه فعلیٌّ مولاه » .

معناى آیه مزبور اینست ... تبلیغ كن آنچه را كه از پروردگارت در فضل على رضى اللّه عنه بسوى تو نازل گشته، پس چون این

آیه را نازل شد پیامبرصلى اللّه علیه و آله و سلم دست على علیه السّلام را گرفت و فرمود : من كنت مولاه فعلى مولاه . [4]

4 - حاکم حسکانی حنفی مذهب آورده است که : 

عن زیاد بن المنذر قال : کنت عند أبی جعفر محمد بن علیّ وهو یحدّث الناس إذ قام إلیه رجل من أهل البصرة یقال له : عثمان الأعشی -  کان یروی عن الحسن البصری -  فقال له : یا ابن رسول الله جعلنی الله فداک إنّ الحسن یخبرنا أنّ هذه الآیة نزلت بسبب رجل ولا یخبرنا من الرجل.

" یَأَیهُّالرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْكَ مِن رَّبِّكَ ".

فقال: لو أراد أن یخبر به لأخبر به ، ولکنّه یخاف .......... فلمّا ضمن الله له بالعصمة وخوّفه ، أخذ بید علیّ بن ابی طالب ثم قال :

" یا أیها الناس من کنت مولاه فعلی مولاه ، اللهم وال من والاه وعادمن عاداه ، وانصر من نصره واخذل من خذله وأحبّ من أحبّه وأبغض من أبغضه . "

زیاد بن منذر گفت : نزد ابوجعفر محمد بن علی بودم و او به مردم حدیث می گفت: مردی از اهل بصره به نام عثمان الاعشی که از حسن بصری روایت می کرد، بلند شد و گفت: ای پسر رسول خدا، خدا مرا فدای تو کند، حسن به ما می گوید که این آیه: " یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک " درباره مردی نازل شده است ولی نام آن مرد را نمی گوید . 

ابوجعفر گفت : اگر می خواست می گفت ولی او می ترسد... هنگامی که خداوند نگهداری او را تضمین کرد و او را ترسانید ، او دست علیّ بن ابی طالب را گرفت و گفت : ای مردم هر کس که من مولای اویم علیمولای اوست ، خداوندا هر کس را که او را دوست داشته باشد دوست بدار و هر کس را که او را خوار سازد خوار کن و هر کس را که به او محبت داشته باشد محبت کن و هر کس را که به او بغضی داشته باشد بغض کن.[5]

از علمای بزرگ اهل سنت که این موضوع را در کتب خویش آورده اند :

ابو الحسن واحدى نیشابورى در اسباب النزول صفحه 150 

ابو سالم نصیبى ، شافعى ، در مطالب السؤال صفحه 16

سید شهاب الدین آلوسى ، شافعى ، در جلد 2  روح المعانى صفحه 348 

شیخ سلیمان قندوزى،حنفى در ینابیع الموده صفحه 120  

شیخ محمّد عبده مصرى در جلد 6 تفسیر المنار صفحه 463

[1]. ترجمه کتاب شریف الغدیر ، جلد ‏2
[2]. درالمنثور ، جلد 2 ، صفحه 259
[3]. التفسیر الکبیر ، جلد 11 
[4]. عمدة القارى ، جلد 8 
[5]. شواهدالتنزیل جلد 1

نوع مطلب :
برچسب ها : غدیر، راهی که اگر رفته میشد .....، عید غدیر، ولایت حضرت علی(ع)، فراموشی غدیر، آیه تبلیغ، اتمام حجت،
لینک های مرتبط :( کل صفحات : 2 )    1   2   
درباره وبلاگ


آذر مهدی زاده
آموزگار دبستان شهید صابون پز 2آموزش و پرورش ناحیه 1 کرمانشاه
سوابق پرسش مهر
سوم کشوری مطالعه و تحقیق پرسش مهر ۸۳
سوم کشوری فیلم کوتاه پرسش مهر ۸۸
اول شهرستانی وبلاگ نویسی سال های ۹۰ تا ۹۵
اول استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۴
دوم استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۳
اول ناحیه ۱ وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۷
اول استانی وبلاگ نویسی پرسش مهر ۹۷

مدیر وبلاگ : آذر مهدی زاده
نویسندگان
نظرسنجی
کدام مهارت در آموزش و پرورش باید در اولویت باشد؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سرزمین خوبی ها

حاتم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic